הבית לאוהבי המילה הכתובה

8 ספרי ילדים ונוער לכבוד חנוכה

8 ספרי ילדים ונוער לכבוד חנוכה

חנוכה הוא חג נפלא לעידוד הקריאה בדור הצעיר. תחשבו על זה, חופשה, זמן איכות עם סבא וסבתא, מזג אוויר חורפי ודמי חנוכה שאני מציעה להמיר אותם לספרים מצויינים. אז הנה 8 המלצות כמספר ימי החג. 

העננה רננה. דורית רביניאן ודייויד הול. הוצאת עם עובד.

לספר המתוק הזה אחראי אותו צוות של ״ חתולה וארנבון מחליפים בתים״העננה רננה היא עננה צעירה. כל מה שהיא רוצה לעשות זה לשחק, אבל הוריה המודאגים רוצים שהיא תתבגר ותקיים את ייעודה להמטיר גשמים. הם שולחים אותה לקייטנה מיוחדת,ושם היא פוגשת עננים נוספים.   רננה אכן לומדת ומקיימת את תפקידה וממטירה גשמים סדירים, אך מדי פעם מוסיפה לשחק.
הספר הזה מתוק ואוורירי כמו הממתק הידוע כ ״שערות סבתא״ בעצם, בניגוד לממתק הספר מתוק בדיוק מידה הנכונה. כמו תמיד אצל רביניאן השפה נהדרת. מצד אחד משלב לשוני גבוה. מצד שני מאפשרת לילדים להבין עם מעט מאוד תיווך.  הספר כתוב במקצב שירי מתנגן. יש בו משחקי דמיון, הן כאלה שמתרחשים כשמביטים בעננים והן כאלה שבהם הילד משחק בהחלפת זהויות. הסיפור עוסק גם במתח שבין הצורך לגדול ולבצע משימות,  ובין היותך שבוי ברוח המשחק. האיורים נהדרים כמו בספרים הקודמים שאייר דיוויד הול(״האריה הרעמתן  והג׳ירפה גם״ ״ האריה והעכבר״  ועוד) בספר הזה יוצר דיוויד הול אווירה פסטורלית כמו כן האיורים משתלבים היטב בטקסט. כך למשל  כשמופיע מכתב יש איור של דף נייר מעט מקומט ובתוכו כתוב הטקסט. 

מתאים להאזנה מגיל 4 ומעלה. לקריאה עצמית מכיתה ב׳

אוליביה המרגלת כתב וצייר איאן פלקונר. הוצאת מחברות לספרות. 

ספר נוסף בסדרה הנהדרת על אוליביה, החזירה המתוקה השובבה. הפעם אוליביה שומעת את אמה מתלוננת על מעשיה ומחליטה לחקור מה עוד אומרת עליה אמה. כדי לחקור היא נאלצת לפעול באופן הפוך מהרגלה ולהסתתר. כאן מגיע שלב המשחק והקורא הצעיר מוזמן למעשה ללא מילים למצוא את אוליביה במקומות שונים. באיורים. כשאוליביה מקשיבה בסתר לאמה נוצרת אי הבנה מפחידה מבחינתה,  וכך בסופו של דבר היא לומדת לא לצותת. כשאמה של אוליביה מסבירה לה מה פירוש המילה לצותת גדל גם אוצר המילים של הקורא הצעיר. כמו כן מפתיע בספר הביטוי מידע כוזב והילד יכול להבין אותו מהספר בשילוב שיחה עם ההורה  ספר מקסים ומצחיק.

 מתאים להאזנה מגיל ארבע. לקריאה עצמית מרגע שהילד יודע לקרוא בעצמו. 

אני טיגריס. רוס קולינס וקרם ניוסון.תרגום – עטרה אופק. הוצאת הכורסא.

עכבר קטן מנסה לשכנע(ומשוכנע בעצמו) שהוא טיגריס. על כל טענה שלהם יש לו תשובה עד ש… מגיע טיגריס אמיתי. כשסוף סוף משתכנע העכבר שהוא לא טיגריס הוא משוכנע שהוא תנין. סיפור מצחיק וחמוד על מישהו קטנטן שבטוח שהוא יצור אחר, גדול ומאיים יותר. אפשר לקרוא את הסיפור כפי שהוא או להשתמש בו כמשל ביבלותרפי לילדים. האיורים של רוס קולינס הם לא סתם נלווים לטקסט. הם חלק אינטגרלי מהספר בדיוק כמו הטקסט של קרל ניוסון.

 מתאים להאזנה גיל שלוש לקריאה עצמית מרגע שהילד יודע לקרוא בעצמו. 

 

 

 

זרובבל וזלפה. כתבה רונית חכם. ציירה ענת ורשבסקי. הוצאת אגם.

זרובבל וזלפה הם שני שכנים בבניין רב קומות. הגיל שלהם לא מצויין הם יכולים להיות ילדים קטנים, זוג זקנים או כל מה שבאמצע. הם נוהגים לריב בלי שום סיבה הגיונית וכשהם רבים קורים להם דברים מצחיקים נורא. בסופו של דבר, וסליחה על הספוילר , הם מוצאים דרך להשלים. זה לא מונע מהם להמשיך ולמצוא סיבות משונות ולהתחיל מריבות חדשות. הספר הנהדר הזה ממחיש איך  העימוד של הטקסט יכול להשפיע על תחושות הקורא. כשהשניים מגיעים לשיאי הריב וצורחים זה על זה הטקסט כתוב בצבעוניות ומפוזר באלכסון על פני העמוד. כך הבלגן שלהם עובר אל הקורא. טקסט המריבות משתלב היטב גם באיורים. זו כנראה פעם ראשונה שאני רואה איורים של ענת ורשבסקי ואני בהחלט אשמח לראות עוד. היא מצליחה להעביר היטב הן את האווירה והן את התוכן. 

מתאים להאזנה מגיל ארבע. לקריאה עצמית מכיתה ב. אולי עם מעט עזרה. 

 

איזידורה מון מסתבכת בצרה.  הארייט מונקסטר. תרגום -עטרה אופק. הוצאת סיגליות

עוד ספר מקסים בסדרה על איזידורה מון, שהיא חצי פיה וחצי ערפדית. 
הפעם בת הדודה, מיראבל. באה לביקור ומסובכת את איזידורה בצרות. השתיים יוצרות שיקוי, מכווצות בטעות את הארנבון, יוצרות דרקון ועוד. כדי למזער את הנזקים איזידורה משקרת להוריה וכמובן שכך היא רק מגדילה את הנזק. מסר חינוכי חשוב שמופיע בספר בצורה שאינה מטיפה:


״ לעולם אל תעשי דברים שאת לא רוצה לעשות רק מפני שמישהו אחר רוצה שתעשי אותם״

 

השפה בספר נהדרת!(ועל כך אחראית עטרה אופק שהיא מבחינתי תו איכות שפתי)הספר מתאים גם למי שאוהב נסיכות ורודות,וגם למי שאוהב תעלולים, ערפדים,וכשפים.

 מתאים להאזנה מגיל 6לקריאה עצמית מכיתה ג

סבתא טורבו והשף המתנשף. איריס אליה כהן. איורים רמי טל. הוצאת טל מאי. 

ספר שני בסדרה המצחיקה על סבתא טורבו,והנכדה קרן קרנינה. הפעם סבתא טורבו רוצה להשתתף באולימפיאדה של הסופגניות. היא כבר זכתה בשנה שעברהאלא שהפעם אלברט, הזכור מהספר קודם טוען שהסופגניות לא טעימות ושלא כדאי לה להשתתף. מדוע הוא טוען זאת למרות שהסופגניות טעימות?איך זה שסבתא מאבדת בטחון?מה עושה במלון שלה השף המתנשף הידוע מהטלויזיה ?ומה פשר הרעשים המוזרים באמצע הלילה?בסוף הספר מתקבלות כל תשובות ההומור בספר, אפילו יותר מקודמו, קצת מוטרף. יש הרבה משחקי מילים. מי שאהב את הראשון יאהב גם את הספר הזה.

 מתאים לקריאה עצמית מכיתה ד

״דברים שלמדתי היום״ קרין ונמרוד אלדאה. הוצאת ידיעות ספרים

העולם שלנו מלא תופעות מסקרנות ומרתקות. קרין ונמרוד אלדאה לוקחים את הקורא למסע בעקבות התופעות האלה. הם עונים על שאלות ומציגים שאלות חדשות. מה יש בספר ? מה לא? אטומים, חיידקים, רנטגן, הפירמידות, מאיץ החלקיקים ועוד. ״ דברים שלמדתי היום ״ הוא גם שם של סדרה בערך היוטיוב לכל המשפחה ״טופ גיק״

מתאים מגיל עשר( עם מעט תיווך) ועד בכלל. 

 

״אמת או חובה״ לימור טלמור. הוצאת רימונים.

על הספר הזה אמנם המלצתי כבר לא מזמן, אבל כשהכנתי את הרשימה הזו חשבתי שלא יתכן שאכתוב רשימת מומלצים לחנוכה והוא לא יהי ביניהם. מה גם שאין הרבה ספרים טובים לגיל אליו הוא מיועד.

 

מיכלי, תומי ואלה הן שלוש חברות טובות מאז ילדותן המוקדמת. 

ביום הראשון ללימודים בחטיבת הביניים הן מגלות שהפרידו ביניהן, מיכלי לומדת בכיתה אחת והשתיים האחרות בכיתה אחרת.

בראשון בספטמבר זה נראה להן כאסון גדול, בצדק מבחינתן, בהתחשב בניסיון החיים המועט שלהן.

במהלך שנת הלימודים מתרחשים אירועים שונים שגורמים להן לקבל פרופורציות על החיים.

הספר מיועד לכל מי שעבר את גיל 12 ואוהב ספרים מרתקים, מרגשים ומורכבים כמו החיים.

עוד על הספר תוכלו לקרוא כאן

 

פוסטים באותו נושא

מעוניינים להישאר מעודכנים ?

הירשמו לניוזלטר שלי:

וקבלו מידע על מאמרים ועדכונים חדשים