הבית לאוהבי המילה הכתובה

כמעט שם- ספרו של רועי סלמן

כמעט שם- ספרו של רועי סלמן

כשהילדים שלי היו בבית ספר יסודי הם מאוד אהבו לקרוא( תודו שהופתעתם..) בסביבות כיתה ו׳  היינו חוזרים מהספריה מתוסכלים, מתקשים מאוד למצוא ספרים שיתאימו להם. הספרים שהתאימו לרמת הקריאה שלהם הכילו תכנים שעדיין לא עניינו אותם, הספרים שלא הכילו תכנים כאלה היו ילדותיים מדי.

במילים אחרות, לא קל למצוא ספר שמותאם לבני נוער הן מבחינת עולם התוכן והן מבחינת המשלב הלשוני, על אחת כמה וכמה למצוא ספר כזה שגם יסחוף ויענה על כל מה שספר טוב אמור לענות.

״כמעט שם״, ספר הביכורים של רועי סלמן, הוא הרבה יותר מספר נוער טוב, הוא ספר מצויין, לא רק לבני נוער.

עובדה, אני נהניתי לקרוא אותו, ועד שהעיניים לא צעקו עלי :״ נו, תני לישון, לילה עכשיו, תמשיכי מחר״ לא עזבתי אותו.

מעט על העלילה ללא ספוילר:

זוהר בן ה13, גדל אצל דודתו בבת ים, בעוד הוריו ששכלו את אחיו בהיותו בן שש, מתגוררים בבאר שבע.

זוהר מחפש מקום להשתייך אליו, פעם אחר פעם, הוא בורח מבית הספר, ונוסע באוטובוס לבאר שבע, מתגנב לדירת סבתו אותה לא הכיר ו.. את השאר תקראו בעצמכם.

הכתיבה של רועי סלמן נוגעת, מלאת חמלה, וצלולה. במהלך הקריאה הרגשתי לא פעם רצון לחבק את זוהר, כמו גם את משפחתו. אין כאן טובים ורעים, יש בני אדם.

ואולי זה המסר החשוב ביותר שילדים גדולים/ נוער יכולים לקבל מהספר הזה. בחיים אין שחור ולבן,למרות שחלק ניכר מהספר עוסק בחלומות של זוהר על שתי דמויות- האחת שחורה והשניה לבנה.

רועי סלמן מכבד את הקוראים שלו, הכתיבה שלו אינה מתיילדת, הוא לא מסתיר את קשיי המציאות, ולא מתחמק מטרגדיות ומוות. הוא כן נותן כוח להתמודד , ולגיטימציה למה שלרוב מושתק, בעיקר כשיש ילדים בסביבה. וזה המקום לצטט דוגמא לדרך בה הוא עושה את זה:

״החיים הם פאזל שמורכב מאין ספור חלקים, לצערנו חלק מהם הולכים לאיבוד. אין לנו ברירה אלא להסתדר עם החלקים שקיימים, אלו שעדיין כאן. גם בעזרתם ניתן להרכיב תמונה יפה.״

כשתקראו את הספר תגלו שהסופר יודע להשתמש במטפורות כך שיהיו חלק מהזרימה הטבעית של העלילה ולא כטקסט מגוייס.

הנה ציטוט נוסף שמראה איך במילים בודדות ומדוייקות נוצרת אווירה בספר:

״אבא שתק ואמא שתקה יותר״ בעיני השורה הזו היא שירה, שהרי שתיקה היא שתיקה, איך אפשר לשתוק יותר? אפשר.  המשפט הזה מופיע בפיסקה הראשונה בספר , חמש מילים שמייד גרמו לי להרגיש את המשפחה הזו.

בכריכה האחורית כתוב: ״כמעט שם הוא רומן הנעורים הראשון בסדרת פרא לספרות מקור עכשווית, המביאה לקוראות ולקוראים קולות חדשים ולא שגרתיים.״

אני אמנם עברתי מזמן את גיל הנעורים ובכל זאת, אני מחכה בסקרנות לקולות נוספים של ״פרא״ מהוצאת טל-מאי, ומחכה בקוצר רוח לכתיבה נוספת של רועי סלמן.

הנה הטריילר לסרט( אל דאגה, גם שם אין ספוילר)

פוסטים באותו נושא

מעוניינים להישאר מעודכנים ?

הירשמו לניוזלטר שלי:

וקבלו מידע על מאמרים ועדכונים חדשים